Witamy na stronie ZSE

Relacja z wycieczki „Grecka Przygoda”

Relacja z wycieczki „Grecka Przygoda”

W dniach 7 – 15 października 43 uczniów z klas IVE, IVAR, IVB, IVC, IVL, IIIB, IIIC, IIIF, IIIR, IIIAH, II E2, IID brało udział w wycieczce objazdowej do Grecji pod opieką p. Beaty Biszkowieckiej – Rokickiej, p. Małgorzaty Kozińskiej – Zięby, p. Violetty Wieleńskiej  

i p. Justyny Komorowskiej.

Podczas podróży przemierzyliśmy prawie 5700 km. Do Grecji jechaliśmy autobusem przez Czechy, Austrię i Włochy a nam sam Półwysep Peloponez w Grecji dostaliśmy się promem, wypływając z Włoch z portu w Bari i dopływając do portu Igoumenitsa w Grecji.

W środę 9 października po przypłynięciu do portu Igoumenisa udaliśmy się najpierw do Myken, w których zwiedziliśmy wykopaliska ze słynnym grobem Agamemnona. Następnie pojechaliśmy do Epidauros, starożytnego miasta położonego w północnej cześci Półwyspu Peloponez, gdzie zwiedziliśmy wykopaliska z najlepiej zachowanym i największym teatrem antycznej Grecji.  To właśnie starożytna Grecja jest kolebką Teatru. Wrażenie zrobił na nas nie tylko rozmiar antycznego teatru Epidauros, który pomieści aż 14 000 widzów, ale przede wszystkim jegoniesamowita akustyka. Nawet bardzo ciche słowo wyszeptane na scenie jest doskonale słyszalne w ostatnim, 55 rzędzie teatru. Ostatnim punktem programu w tym dniu był przejazd nad Kanał Koryncki. Kanał Koryncki odcina Półwysep Peloponeski od Grecji kontynentalnej, zamieniając go de facto w wyspę i łączy ze sobą Zatokę Sarońską z Zatoką Koryncką. Wykopano go w najwęższym miejscu krótkiego przesmyku nazywanego „isthmus” (szyja), który stanowił jedyne połączenie pomiędzy Peloponezem a resztą Grecji.

Następnego dnia czekał nas całodniowy wypoczynek na plaży w niewielkiej wiosce rybackiej Agii Theodori położonej nad Zatoką Sarońską/ nad morzem Egejskim, na Peloponezie. Wypoczynkowi sprzyjała słoneczna pogoda a rano z okien hotelu można było zaobserwować przepiękny wschód słońca.

11 października pojechaliśmy na zwiedzanie Aten. Ateny to stolicy Grecji, najstarsze miasto Europy, kolebka kultury antycznej. Najpierw obejrzeliśmy uroczystą, widowiskową ceremonię zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na palcu Syntagma. Potem udaliśmy się do pięknego, miejskiego parku i na Olimpijski Stadion Panatenajski – jedyny na świecie stadion wykonany całkowicie z marmuru. Słowo „stadion” pochodzi od starożytnej greckiej miary długości, gdzie jeden „stadion” miał około 185 metrów i był równoważny długości toru.  To właśnie na olimpijskim Stadionie Panatenajskim podczas roku igrzysk olimpijskich odbywa się oficjalna ceremonia przekazania ognia olimpijskiego, który przybywa z Olimpii.    

W Atenach, przy temperaturze 32 stopni Celsjusza, zwiedziliśmy też oczywiście wzgórze Akropolu o wysokości 157 m n.p.m. – zdecydowanie najważniejszy zabytek starożytności całej Grecji, pełne słynnych budowli, z których najpopularniejszą jest oczywiście Partenon. Oprócz Partenonu – świątyni poświęconej Atenie na Akropolu widzieliśmy: Teatr Dionizosa, Erechtejon, Świątynię Nike Bezskrzydłej, Propyleje, Grecką i Rzymską Agorę.

Wieczorem, w drodze do hotelu, zatrzymaliśmy się w Termopilach koło pomnika Leonidasa, który zasłynął w słynnej bitwie z Persami.

12 października udaliśmy się do zespołu klasztorów Meteora. Meteory to niewątpliwy cud natury, który znajduje się w środkowej Grecji na równinie tesalskiej. Te niezwykłe formacje skalne, których nazwa oznacza “zawieszone w powietrzu” potrafią mierzyć nawet do 500 metrów wysokości. To, co zachwyca w tym miejscu to również fakt, że znajdują się tutaj 24 klasztory wykute w skałach. Ich początki sięgają XIV wieku. Meteory to miejsce szczególne. Łączą w sobie bowiem niesamowite piękno natury oraz kunszt architektury. I dlatego też Meteory zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Obecnie można zobaczyć jedynie 6 klasztorów i my mieliśmy przyjemność zwiedzać jeden z nich.

Ostatniego dnia naszego pobytu w Grecji udaliśmy się do Salonik, drugiego co do wielkości miasta Grecji.  Po spacerze po nadmorskiej promenadzie zobaczyliśmy tu między innymi  Białą Wieżę – symbol miasta, Rotundę – najstarszy zabytek w Salonikach, pochodzący z przełomu III i IV wieku oraz kościół św. Demetriusza, patrona miasta.

 

Każdego dnia uczestnikom wycieczki towarzyszyła przepiękna, słoneczna pogoda.  Mieliśmy okazję spróbować wielu greckich lokalnych przysmaków. Uczniowie szczęśliwi, pełni wrażeń

i wspomnień wrócili w środę o 2:30 nad ranem do Mińska Mazowieckiego. Na pewno dla wielu z nas była to wspaniała lekcja historii . Grecja bowiem to kolebka całej cywilizacji zachodniej. Miejsce narodzin demokracji, filozofii, igrzysk olimpijskich, sportu, wielu podstawowych twierdzeń naukowych, zachodniej literatury, historiografii, politologii oraz teatru.

Składamy ogromne podziękowania dla biura Almatur Opole za  pomoc w zorganizowaniu naszego wyjazdu. Szczególne dziękujemy naszemu pilotowi, panu Krzysztofowi, który swoim uśmiechem, zaangażowaniem oraz ciekawymi opowieściami  towarzyszył nam w  każdym dniu naszej wycieczki ,,Grecka Przygoda”.