
Relacja z wycieczki do Hiszpanii „Śladami Maurów” – Andaluzja (Malaga, Granada)
Andaluzja jest regionem autonomicznym i historyczną krainą Hiszpanii. Sięga historią do czasów Herkulesa. Potem byli Rzymianie, Wizygoci, Arabowie i na końcu królowie katoliccy. W praktycznie całej Andaluzji można znaleźć ślady kultury arabskiej, gdyż władali tutaj przez siedem wieków. Jest to jedno z miejsc, skąd przez wieki wpływano na bieg historii i ludzkiej cywilizacji. To tu właśnie zdecydowaliśmy się na wyjazd z naszymi uczniami.
Nasz wyjazd odbył się w dniach 29 marca – 5 kwietnia, a jego głównym celem było odbycie kursu z języka hiszpańskiego zorganizowanego przez szkołę językową Debla z Malagi, która jest ośrodkiem akredytowanym przez Instytut Cervantesa i zapoznanie się z przebogatą kulturą Hiszpanii.
Program naszego pobytu był bardzo ciekawy i intensywny a sam wyjazd uważamy za bardzo udany zwłaszcza, że temperatura oscylowała w okolicach 20°C i była doskonała do zwiedzania oraz długich spacerów. W Andaluzji odnaleźliśmy wszystko, co kojarzy nam się z Hiszpanią : flamenco, plaże, palmy, tapas, mandarynki, gaje oliwne, piękne krajobrazy, słońce, a nawet deszcz na który z utęsknieniem czekają tak Hiszpanie.
A nasza wycieczka wyglądała tak…
29 marca grupa 27 uczniów Ekonoma wraz z opiekunami p. Małgorzata Kozińską – Zięba, p. Kingą Oklesińską – Augustyniak oraz p. Bartłomiejem Sitnickim przyleciała samolotem do Malagi. Po przyjeździe większość z nas została zakwaterowana w akademiku położonym w samym centrum Malagi a 5 uczennic u rodzin hiszpańskich.
Naszą przygodę w Andaluzji zaczęliśmy od wycieczki do Granady. Granada, ostatni bastion Maurów, nazywana jest perłą Andaluzji i położona jest u podwóz pasma gór Sierra Nevada.
„Kto nie widział Grenady, ten w ogóle nic nie widział” – to stare hiszpańskie powiedzenie doskonale oddaje ducha jednego z najpiękniejszych miast półwyspu Iberyjskiego.
W Granadzie z przewodniczkami ze szkoły językowej Debla zwiedziliśmy dwa kluczowe miejsce wpisane na listę UNESCO: Alhambrę – ogromny romantyczny zespół pałacowo- ogrodowego oraz dzielnicę Albacin.
Alhambra, monumentalna budowla jest najwspanialszym zabytkiem Hiszpanii, pomnikiem architektury arabskiej w Europie. To klejnot miasta i całej Hiszpanii, słynny dzięki misternej islamskiej ornamentyce w pałacach sułtana, a także malowniczemu położeniu na tle gór Sierra Nevada. Cały kompleks składa się z dwóch części: właściwej Alhambry, czyli twierdzy, oraz letniej rezydencji Generalife. Spacer po ogrodach Generalife , jej zabudowaniach, galeriach oraz dziedzińcach pałacowych przypominał nam baśnie z tysiąca i jednej nocy. Ogromne terytorium budowli, misternie zdobione sale, budynki, okna, drzwi, ściany, posadzki, sufity, ścieżki ogrodowe zachwyciły nas swoim bogactwem, harmonią i doborem kolorów. Przepiękne dziedzińce z wodą, fontanny, pawilony, kaskady, galerie, róże, jaśminy, cyprysy, mirty, urokliwe patia i pejzaże z tarasów Alhambry długo zostaną w naszej pamięci. Po zwiedzeniu Alhambry udaliśmy się do najstarszej części Granady – dzielnicy Albaicin. Albacin to labirynt waskich uliczek z pozostałościami mauretańskiej architektury. Romantyczne zaułki i pałacyki arabskie dawały nam poczuć klimat dawnej medyny. To małe Maroko w środku Andaluzji.
Pozostałą część naszego pobytu spędziliśmy w Maladze.
Malaga to miasto portowe założone przez Fenicja z długą historią. Malaga po Sewilli to największe miasto Andaluzji i szóste co do wielkości miasto Hiszpanii. Słynie z tego, że urodzili się tu malarz Pablo Picasso i aktor Antonio Banderas. Podobnie jak w całej Hiszpanii – znajduje się tu wiele kościołów oraz katedra.
Oprócz zajęć z języka hiszpańskiego prowadzonych przez doświadczonych lektorów ze szkoły
Debla w Maladze na uczniów czekały takie atrakcje jak:
- zwiedzanie miasta z przewodnikiem – zobaczyliśmy między innymi:
zabytkową twierdzę Alcazaba, siedzibę mauretańskich władców z IX w, zamek Giblarfaro, z którego podziwialiśmy panoramę Malagi,
dom narodzin Pabla Picassa i plac na którym Mistrz siedział sobie spokojnie na ławeczce, katedrę Sant Iglesia, która kiedyś była meczetem, przebudowaną w stylu gotyckim i renesansowym na przełomie wieków XVIXVIII – katedra ta nazywana jest ,, La Manquita”( jednoręka), ponieważ ma tylko 1 wieżę – na drugą zabrakło funduszy.
- spacer eleganckimi uliczkami pełnymi tradycyjnych barów tapas i kawiarenek oraz nadmorską, reprezentacyjną promenadą przy porcie, obsadzoną 2 tys. gatunkami roślin z całego świata
- wizyta na miejskim targu Mercado, gdzie można było ujrzeć stoiska pełne świeżych owoców, kandyzowanych i suszonych, warzyw, ryb, serów, przypraw, owoców morza, soków, szynek
- odpoczynek na plaży de la Malagueta
- nauka flamenco ze słynnym hiszpańskim OLE
- degustacja paelli
Uczniowie nie tylko uczyli się języka hiszpańskiego podczas lekcji w szkole Debla. Mieli również szansę szlifować go praktycznie rozmawiając z Hiszpanami podczas zwiedzania miasta, zajęć na targu i w sklepach czy robienia zakupów oraz zdjęć.
Nasz wyjazd do Andaluzji był nie tylko doskonałą okazją do integracji oraz rozwijania umiejętności językowych ale też wspaniałą lekcja historii, geografii oraz kultury. Zobaczyliśmy wiele pięknych, wspaniałych i fascynujących miejsc i atmosfera podczas całej wycieczki była bardzo dobra. Andaluzja zostanie w naszej pamięci już na zawsze.
Zapraszamy do galerii zdjęć.