Witamy na stronie Zespołu Szkół Ekonomicznych! :D

Przez Pałuki i Kujawy

Przez Pałuki i Kujawy

Wycieczka zrealizowana w ramach rządowego projektu „Poznaj Polskę – edycja 2023”

Klasy matematyczno-geograficzne – druga i trzecia – od 12 do 14 czerwca zwiedzały Pałuki i Kujawy. Podziwialiśmy zarówno żywą rzeźbę polodowcową z licznymi jeziorami rynnowymi, jak i zabytki architektury sięgające początków państwa polskiego. Zwiedziliśmy zabytki Strzelna i Kruszwicy a przewodnicy przybliżali nam meandry historii i jej zabytki. Byliśmy w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji i w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Prześledziliśmy rozwój gospodarczy i osadnictwo w czasach pierwszych rolników, Popielidów i pierwszych Piastów.

Dobre gleby, bezpieczne schronienia i innowacyjność dały przewagę plemionom Kujaw i w konsekwencji doprowadziły do powstania i wzrostu Polski. Ciekawe, jak warunki  naturalne i środowisko społeczne mogą wspólnie doprowadzić do rewolucji i kreacji nowych, mocnych bytów.

Wycieczkę przygotował i prowadził p. Robert Łubkowski- wychowawca 2E przy nieocenionym wsparciu p. Beaty Łubkowskiej – wychowawczyni 3E oraz p. Elżbiety Wieczorek, p. Moniki Ciężkowskiej i p. Barbary Czerwińskiej.

Wycieczka została zorganizowania dzięki rządowemu projektowi „Poznaj Polskę”.