Podsumowanie konkursów plastycznych

Podsumowanie konkursów plastycznych

08.12.2023 r.

PODSUMOWANIE KONKURSÓW

XII edycji  POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO: 

„PIĘKNEM MALOWANE – URODA ZIEMI MIŃSKIEJ”  oraz

X edycji POWIATOWEGO  KONKURSU ILUSTRATORSKIEGO DO DZIEŁ LITERATURY POLSKIEJ KLASYCZNEJ I WSPÓŁCZESNEJ.

Konkursy  zostały objęte  patronatem Starosty Mińskiego, Muzeum Ziemi Mińskiej, Biblioteki Miejskiej oraz Fundacji Andriollego. 

Zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście: pani Monika Piętka; Inspektor Wydziału Oświaty i Promocji Starostwa Powiatowego oraz pani Marta Trzeszkowska, która reprezentowała panią Karolinę Wieczorek Dyrektora Biblioteki Miejskiej.

W składzie  Jury oceniającego  prace byli nauczyciele Liceum Sztuk Plastycznych.

XII edycja  POWIATOWEGO  KONKURSU  PLASTYCZNEGO  „PIĘKNEM  MALOWANE – URODA  ZIEMI  MIŃSKIEJ”

Celem przedsięwzięcia była promocja utalentowanej plastycznie młodzieży szkół podstawowych, mobilizowanie uczniów  do poszukiwania i utrwalania piękna swojego otoczenia – miejsc, obiektów architektury sakralnej, oraz własnych wizji artystycznych. Pojęcie, obiekt sakralny dotyczy tych obiektów, które służą kultowi religijnemu. Tematem obecnej edycji było wykonanie prac plastycznych których motywem przewodnim były stare i nowe obiekty sakralne powiatu mińskiego; kościoły, kapliczki, krzyże, figury przydrożne.

Nagrodzeni uczniowie:

I miejsce – Zuzanna Kąkol. Uczennica  Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Szarych Szeregów w Górkach. Opiekun artystyczny pani Elżbieta Kąkol.

 II miejsceBarbara Świderska. Start samodzielny-Opiekun artystyczny: pani Elżbieta Kąkol.

III miejsce – Karolina Marczakowska – Uczennica Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Jakubowie. – Opiekun artystyczny: pani Aldona Sterniczuk.

X edycja POWIATOWEGO  KONKURSU ILUSTRATORSKIEGO DO DZIEŁ LITERATURY POLSKIEJ KLASYCZNEJ I WSPÓŁCZESNEJ.  

Wspaniała literatura polska, szczególnie współczesna, obfituje w dzieła, które pozbawione są rycin. Chcemy aby poprzez  ten konkurs młodzi ludzie rozbudzali swoją wyobraźnię, sięgali po dzieła literatury polskiej i rozwijali swoje umiejętności twórcze. Inspiracją do pomysłu na  konkurs był dorobek Elwiro Michała Andriollego, znanego malarza, architekta, ilustratora, który stał się symbolem naszego regionu i Patronem Liceum Sztuk Plastycznych.

Tematem tegorocznego konkursu była Ilustracja do wybranego fragmentu powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Cytat ze strony Prezydent.pl:  „Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.”

Nagrodzeni uczniowie:

 I miejsce – Zuzanna Kąkol- uczennica  Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Szarych Szeregów w Górkach. Opiekun artystyczny pani Elżbieta Kąkol.

II miejsce – Maja Holt uczennica I klasy LSP w Mińsku Mazowieckim.

i Ex aequo

 II miejsce – Zuzanna Łukaszczyk uczennica I klasy LSP w Mińsku Mazowieckim.

III miejsce –  Dominika Anna Bąkowska uczennica I klasy LSP w Mińsku Mazowieckim.

 wyróżnienie – Kateryna Chyzhova uczennica I klasy LSP w Mińsku Mazowieckim.                                       

 wyróżnienie – Oliwia Dzieciątko  uczennica I klasy LSP w Mińsku Mazowieckim.

 wyróżnienie –– Julia Kicińska uczennica I klasy LSP w Mińsku Mazowieckim.

Sponsorami nagród konkursowych była Rada Rodziców przy Zespole Szkół Ekonomicznych oraz Biblioteka szkolna.