Kurs języka hiszpańskiego w Salamance

Kurs języka hiszpańskiego w Salamance

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą – zatem ruszyliśmy na podbój Hiszpanii – a konkretnie Salamanki – miasta uniwersyteckiego, pełnego wspaniałych zabytków i tętniącego życiem. Wyjazd odbył się w dniach 19 – 24 kwietnia, a jego celem było odbycie kursu językowego zorganizowanego przez Colegio Delibes i zapoznanie się  z przebogatą kulturą Hiszpanii. A wyglądało to tak… 

19 kwietnia grupa 24 uczniów Ekonoma uczących się języka hiszpańskiego wraz z opiekunami p.Małgorzata Kozińską – Zięba i p.Kingą Oklesińską –  Augustyniak przyleciała samolotem do Madrytu skąd następnie autobusem szkoły Delibes dotarła do Salamanki. W Salamance nasi uczniowie zostali zakwaterowani u rodzin hiszpańskich, które gościły ich do końca pobytu.

Salamanca jest stolicą prowincji położonej na zachodzie Hiszpanii w regionie Kastylia i León. To nieduże miasto przez które przepływa rzeka Tormes. Budynki i ulice Salamanki są bardzo urokliwe, mają swój niepowtarzalny klimat.Sercem Salamanki jest starówka, która ze względu na swój unikalny charakter została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W centrum starówki znajduje się Plaza Mayor, uważany za najpiękniejszy plac w Hiszpanii.W Salamance znajduje się też jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Universidad de Salamanca.

To że Salamanka nazywana jest miastem studentów  mogliśmy zauważyć już po pierwszym dniu, ponieważ na ulicach przeważała ilość młodych ludzi.

Program naszego pobytu był bardzo ciekawy i intensywny. Oprócz zajęć z języka hiszpańskiego prowadzonych przez doświadczonych lektorów z Colegio Delibes w Salamance czekały na nas takie atrakcje jak zwiedzanie miasta z przewodnikiem, nauka salsy i bachaty przez kubańskiego instruktora czy degustacja przepysznych hiszpańskich tapas.

Uczniowie nie tylko uczyli się języka podczas lekcji w szkole Delibes. Mieli również szansę szlifować język podczas zajęć praktycznych rozmawiając z Hiszpanami podczas zwiedzania miasta czy robienia zakupów. W piątek 21 kwietnia  w podziale na grupy brali udział w grze miejskiej połączonej z robieniem zdjęć najważniejszych zabytków Salamanki.  Dla najlepszych zespołów czekały nagrody. W sobotę 22 kwietnia uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach komunikacyjnych podczas zwiedzania targu el Mercado Central de Abastos a następnie brali udział w konkursie na najlepsze zdjęcia sztuki miejskiej podczas zwiedzania dzielnicy Barrio del Oeste.  Barrio del Oeste to dzielnica, w której sztuka wyszła na ulicę, a bramy i mury zapełnione są kolorowymi muralami. 

Podczas wyjazdu mieliśmy również zorganizowaną całodniową wycieczkę do przepięknych okolic Salamanki. W niedzielę 23 kwietnia zobaczyliśmy takie miejsca jak La Alberca(najstarszą wioskę w Hiszpanii), Peña de Francia (sanktuarium Dziewicy Maryi położone na wysokości 1723 m n.p.m.) oraz zabytki Ciudad Rodrigo oddalonego 86 km od Salamanki.

Ostatniego dnia naszego pobytu w Hiszpanii przed odlotem do Polski zwiedziliśmy też najważniejsze zabytki stolicy Hiszpanii  – Madrytu, takie jak: Barrio de las letras, Plaza Mayor, Puerta del Sol, Palacio Real oraz park Retiro.

Nasza wycieczka była świetną okazją do integracji oraz rozwijania umiejętności językowych. Była to też wspaniała lekcja historii i geografii.

Czas pobytu szybko dobiegł końca. Atmosfera podczas całej wycieczki była wspaniała

Wróciliśmy pełni wrażeń i nowych doświadczeń, które zostaną z nami na całe życie. Salamanka na zawsze zostanie w naszych sercach bo jest taka, jak cała Hiszpania – pełna życia i zachwycająca.