Jare Gody – Powitanie Wiosny 7-27.04.2022

Jare Gody – Powitanie Wiosny 7-27.04.2022

Jare Gody
Powitanie Wiosny
7-27.04 2022r.
Galeria MDK, Mińsk Mazowiecki
Wernisaż 20.04. godz. 17.00

Początek kalendarzowej Wiosny jest celebrowany na całym świecie. W kulturze dawnych Słowian równonoc wiosenna przypadająca na 20-21 marca, to początek Jarych Godów – cyklu obrzędów związanych z witaniem nowej pory roku. Znaczna część tych rytuałów nie tylko przetrwała do czasów współczesnych, ale i wywarła bardzo duży wpływ na święta chrześcijańskie np. Wielkanoc.

Pierwszy dzień Wiosny to świętowanie nadejścia nowego. W Liceum Sztuk Plastycznych ten dzień, to początek obchodów jubileuszu szkoły, która w tym roku ma swoje 30-lecie. Z tej okazji zostały zorganizowane przez p. Hannę Mrozowską warsztaty artystyczne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, na których stworzono tradycyjne uosobienie odchodzącej Zimy – słomianą Marzannę. Powstały także piękne ozdobne nakrycia głowy – wianki i czepce. Wyplatano je z kwiatów, liści, gałązek i kolorowych wstążek. W dawnej kulturze wianki były nieodzownym atrybutem każdej dziewczyny, piękną ozdobą i symbolem niewinności. Współcześnie coraz częściej wracają jako wdzięczny element uzupełniający strój.

Zwieńczeniem artystycznych działań pierwszowiosennych były warsztaty fotograficzne dla uczniów LSP, poprowadzone przez Annę E. Przybysz. W ich trakcie, inspirując się słowiańskimi legendami i opowiadaniami, wykorzystując stworzone przez koleżanki i kolegów nakrycia głowy, wykreowano magiczne portrety…

Autorzy prac: Grzegorz Margas, Maria Ligęza, Max Przybysz.
Opiekun artystyczny: Anna E. Przybysz