Witamy na stronie Zespołu Szkół Ekonomicznych! :D

Jakie studia wybrać? A może Politechnika Warszawska?

Jakie studia wybrać? A może Politechnika Warszawska?

W piątek 12.04.2024 r. uczniowie klasy 4L oraz Magda i Mikołaj z klasy 5Lp kształcący się na kierunku technik logistyk uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Politechnikę Warszawską, Wydział Transportu.

Pierwsza część spotkania dotyczyła oferty i warunków studiowania na tej uczelni. Następnie przedstawiciele Samorządu Studenckiego przedstawili w skrócie informację na temat tego co się dzieje interesującego na Wydziale poza studiowaniem. Wysłuchaliśmy również wykładu na temat „Transport lotniczy jako najszybciej rozwijająca się gałąź transportu” dr hab. inż. Anny Stelmach. Młodzieży przypomniała również historie polskiego lotnictwa na czele ze słynnym samolotem RWD konstrukcji Stanisława Wigury – wykładowcy PW, który był oblatywany przez Franciszka Żwirko – pilota Wojska Polskiego. Wspólnie zdobyli pierwsze miejsce i puchar w międzynarodowych zawodach „Challenge” 1932.

Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie specjalistycznych pracowni. Uczniom przedstawiono nowoczesne rozwiązanie transportu miejskiego drogowo – kolejowego naziemnego i nadziemnego. Rozwiązanie to polega na tym, że pojazd drogowy w miejscach szczególnie tłocznych gdzie powstają zatory drogowe, mógłby specjalnymi kolejowymi kładkami nadziemnymi ominąć taki węzeł poruszając się po szynach. Kolejnym ciekawym punktem było laboratorium do badań psychotechnicznych kierowców oraz ergonomii stanowisk pracy w transporcie. Zaprezentowano nam „ulepszone” wózki dla osób niepełnosprawnych, które po przebudowie lepiej spełniają oczekiwanie tej grupy społecznej. Uczniowie mogli sprawdzić swoje predyspozycje psycho – motoryczne biorąc udział w badaniach i testach. Na koniec zwiedziliśmy pracownie kierowania ruchem kolejowym, gdzie każdy mógł w warunkach studyjnych posterować ruchem pociągów, przestawić zwrotnicę czy zamknąć rogatki oraz poznać tajniki pracy dyżurnego ruchem.

Czas spędzony na Politechnice pozwolił poczuć uczniom, że już niedługo zakończą edukacje w Zespole Szkół Ekonomicznych i staną przed wyborem swojej dalszej drogi. Być może będzie to droga z jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce – Politechniką Warszawską.