Dzień Ziemi 2022

Dzień Ziemi 2022

W naszej  szkole  w przygotowaniu Dnia Ziemi uczestniczyły klasy 3Cp, 2C, 1C oraz 2D.  W ramach obchodów Dnia Ziemi 2022 uczniowie klas biologiczno- chemicznych wykonywali doświadczenia biologiczno-chemiczne, a klasa humanistyczna 2D przygotowała i zaprezentowała plakat w dniu  22.04.2022 promujący dbanie o naszą planetę – między innymi przez segregację śmieci.

Uczniowie klasy 3Cp przygotowali i przedstawili dn. 26.04. 2022 następujące doświadczenia:

  1. Reakcja sody oczyszczonej z kwasem octowym. Badanie właściwości wytworzonego dwutlenku węgla.   Aleksandra Koseska, Martyna Wocial
  2. Reakcja manganianu (VII) potasu z wodą utlenioną.  Gabriela Abramowska
  3. Wydobycie materiału genetycznego z owocu kiwi.  Amelia Kulik, Patrycja Tkaczyk
  4. Krwisty wulkan. Julia Wasilewska i Martyna Całka

Uczniowie klasy 2C w składzie:

Bielak Kacper, Gago Katarzyna, Komorzycka Natalia, Lipska Wiktoria, Kurek Julia, Odważna Weronika, Szostak Patrycja, Szpadelewska Maja, Śpiewak Emilia , Wagner Anna,  Wierzbicka Magdalena,  Zakrzewska Aleksandra,  Chromińska Julia przedstawili w dniu 25.04.2022 następujące doświadczenia:

  1. Chemiczna lokomotywa
  2. Lawa lampa
  3. Coca cola z mentosami
  4. Barwy wskaźników tj. oranżu metylowego, lakmusa oraz papierka uniwersalnego w roztworach o odczynie zasadowym oraz kwasowym 
  5. Reakcje sody oczyszczonej z octem.

W dniu 26.04.2022r. na lekcji biologii i godzinie wychowawczej nauczycielka biologii p. Marzena Augustyniak -Chojecka przy pomocy uczniów klasy 1C przeprowadziła doświadczenia biologiczne. Uwaga została skupiona na roślinach – zostały wyizolowane barwniki asymilacyjne – chlorofil i ksantofil z liści roślin, wykrywano również skrobię i tłuszcze w materiale roślinnym oraz enzym katalazę w bulwach ziemniaka.

Nauczyciele odpowiedzialni: Marzena Augustyniak -Chojecka, Marzena Bieńkowska oraz Dorota Gawor