Bogatsi o wiedzę, wrażliwsi na przeszłość

Bogatsi o wiedzę, wrażliwsi na przeszłość

W ramach IX Dni Kultury Żydowskiej „Bliscy i Oddaleni”, trwających w dniach 4-7 października, miało miejsce wydarzenie zatytułowane „Odtwarzanie świata mińskich Żydów”. Grupka wychowanków internatu, pod opieką p. Krzysztofa Trojana, udała się w dżdżysty wieczór 5 października do Muzeum Ziemi Mińskiej, by m.in. ujrzeć prezentację fotografii z życia mińskiej społeczności żydowskiej. Tę część spotkania poprowadził Piotr Nowicki z Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Niezwykle bogaty materiał ikonograficzny prelegent wzbogacił bardzo szczegółowymi informacjami nie tylko z zakresu wspomnianego tematu, ale również dotyczącymi przedwojennej architektury miasta.

W kolejnej części wydarzenia głos zabrał Zbigniew Komorowski, autor książki „Sztetl Koluszki”. Mimo geograficznej odległości żydowskich rodzin, których losy opisuje on w swojej książce, gość z Koluszek przybliżył też pewne powiązania niektórych bohaterów wspomnianej pozycji z dawnym Mińskiem.

Dla uczestników spotkania, w tym internackiej młodzieży, była to możliwość przeniesienia się w czasie oraz spojrzenia na miasto w okresie, gdy prawie trzecia część jego mieszkańców reprezentowała naród spod znaku Gwiazdy Dawida.