Witamy na stronie Zespołu Szkół Ekonomicznych! :D

Ambasador Azerbejdżanu w Ekonomie

Ambasador Azerbejdżanu w Ekonomie

Zespół Szkół Ekonomicznych wspólnie ze Stowarzyszeniem Współpracy Polska-Wschód a przede wszystkim z jego prezesem panem Czesławem Gągolem zorganizowała w dniu 28 października 2022 r. spotkanie -konferencję „Azerbejdżan daleki w kilometrach , bliski sercem”. Gościem szczególnym spotkania była JE dr Nargiz Gurbanova Ambasador Nadzwyczajna i Pełnomocna Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto udział w wydarzeniu wzięli pani dr  Nargiz Akundowa koordynator Centrum Studiów Azerbejdżańskich Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, dr Paweł Stawarz sekretarz Rady Naukowej w Stowarzyszeniu, Katedra Studiów   Wschodnich na UW, dr Janusz Piechociński prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, Antoni Jan Tarczyński starosta miński, naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Emilia Piotrkowicz, sekretarz Powiatu Iwona Warszawska-Lulko, burmistrz Mrozów Dariusz Jaszczuk, wójt gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechowski, wójt gminy Jakubów Hanna Wocial, przedstawiciele biznsu: prezes Banku Spółdzielczego Jacek Lipiec, prezes firmy Exitus Sławomir Moch, dyrektorzy szkół średnich: Marianna Bogusz Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Mrozach, Agnieszka Paja Zespół Szkól Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, Rafał Skrzeczyński  Zespół Szkół Turystyczno-Gastronomiczny, Agnieszka Gańko Zespół Szkół w Siennicy, Joanna Kowalska  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, wicedyrektorzy: Katarzyna  Rosochacka Liceum Ogólnokształcące im Polskiej Macierzy Szkolnej, Ewa Drużbalska-Kopka Zespół Szkół nr1 im. Kazimierza Wielkiego, Józef Bryll prezes Zarządu Krajowego SWPW, dr Jerzy Smoliński wiceprezes Zarządu Krajowego SWPW, Ryszard Tomalak prezes Zarządu Mazowiecki Oddziału SWPW, Grażyna Borowiec członek SWPW, młodzież, nauczyciele. Program spotkania to m.in. prezentacje w j. angielskim przygotowane pod kierunkiem nauczycieli. Jako pierwsi wystąpili uczniowie kl 3Pc LO w  ZS nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, którzy  pod kierunkiem nauczycielki Anny Smater-Nagraby przedstawili historię Azerbejdzanu.  Uczniowie kl 2E LO w ZSE pod kierunkiem nauczyciela Roberta Łubkowskiego przedstawili geografię Azerbejdżanu a uczeń LO w Mrozach pod kierunkiem nauczyciela Zygmunta Gajowniczka zaprezentował dzień dzisiejszy. Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Piechociński podkreślił znaczenia takiego spotkania w kształtowaniu postaw przedsiębiorczych młodych ludzi, ich edukacji . Zebrani czekali na wystąpienie pani ambasador, która przede wszystkim podziękowała za zaproszenie, za wiedzę o Jej kraju, podkreśliła związki obu krajów na przestrzeni historii, znaczenie polskich architektów w rozbudowie i upiększaniu stolicy Baku w XIX i XX wieku. Zwróciła uwagę na możliwości nawiązania kontaktów gospodarczych z lokalnym biznesem np. firmą Awenta, którą odwiedziła. Podkreśliła również znaczenie nawiązywania współpracy na polu kultury i edukacji. Spotkanie uświetnił występ Tatarskiego Zespołu Wokalno-Muzycznego „Buńczuk” z Białegostoku. Na zakończenie gościom zostały wręczone pamiątkowe wytwory ceramiczne przygotowane przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. E.M. Andriollego, przygotowane  pod kierunkiem nauczycielki rzeźby Hanny Mrozowskiej. Zebrani mogli obejrzeć wystawę „Polscy architekci w Azerbejdżanie” a także wystawę geografia, przyroda, kultura Azerbejdżanu przygotowaną przez ambasadę Azerbejdżanu w Warszawie.