Warsztaty z reżyser Małgorzatą Goliszewską
Niesamowitym doświadczeniem jest spotkanie reżyserki filmów, które miało okazję się oglądać, a w szczególności jeśli są to dokumenty. Pani Małgorzata Goliszewska przeprowadziła dla nas warsztaty pt. „FILM DOKUMENTALNY – OPOWIADAMY O NASZEJ SPOŁECZNOŚCI”.
Podczas warsztatów obejrzałyśmy wiele dokumentów – od pierwszego tego rodzaju filmu w historii – „Wyjście robotników z fabryki” z 1895 r. w reżyserii braci Lumiere przez dokument „Beksińscy. Album Wideofoniczny” z 2017 r. autorstwa Marcina Borchardta, po „Więzi”(2016 r. reż. Zofia Kowalewska). Obejrzałyśmy również zwiastun pierwszej wersji nowego dokumentu w reżyserii pani Goliszewskiej, który jest obecnie w fazie produkcji.
Bardzo ciekawym elementem zajęć była rozmowa o tym, jak znaleźć dobrego bohatera filmu dokumentalnego i dobry temat. Cesare Zavattini powiedział: „Nie ma banalnych spraw, są tylko banalni autorzy”, a więc tematem dokumentu może być wszystko, a bohaterem- każdy. Najważniejsza jest jednak rola reżysera, który powinien bardzo dobrze go poznać, nawiązać z nim bliższą relację, żeby wiedzieć jak o nim opowiadać. Ważna jest też uczciwość reżysera wobec swojego bohatera.
Pani Małgorzata Goliszewska zaczęła warsztaty od słów „Chciałabym was zarazić miłością do filmów dokumentalnych”, a podsumowując powiem, że reżyserce udało się to bez wątpienia.
Karolina Szczepańska, klasa 2d
Pełna relacja -na blogu szkolnych projektów filmowych:
http://zseprojektfilmowy.blogspot.com/2022/04/blog-post.html
Zapraszamy do odwiedzania bloga http://zseprojektfilmowy.blogspot.com/
oraz do galerii zdjęć.