Internat Zespołu Szkół Ekonomicznych istnieje od września 1947 r. Początkowo na jego potrzeby wyznaczono dwie sale lekcyjne i dwa małe pokoiki w budynku szkolnym. Zamieszkiwało w nich 45 dziewcząt i 7 chłopców. Rok później dodatkowo wynajęto lokal przy ul. Lenina 1 na tyłach kina „Bałtyk”. Takie były początki. Z biegiem lat przybywało chętnych do zamieszkania w internacie, dlatego rozpoczęto budowę budynku przy szkole. W 1955 r. na terenie szkoły (Pałac Rydzyńskich) został wybudowany barak. Kolejnych stu uczniów znalazło w nim zakwaterowanie. Pomimo ciężkich warunków mieszkalnych młodzież nabywała szereg dobrych nawyków. W ramach zajęć świetlicowych wychowankowie chodzili zbiorowo do kina oraz oglądali wybrane programy telewizyjne. Wszystkie zajęcia pozalekcyjne odbywały się na terenie szkoły. Można było wybrać spośród wielu kół zainteresowań: chór, kółko recytatorskie, kółko fotograficzne, kurs kroju i szycia. W starszych klasach w soboty organizowane były wyjścia do miasta. Pozostały czas wolny dziewczęta spędzały na terenie rozległego, malowniczego parku. Rozwój kierunków kształcenia i ich popularność spowodowały konieczność rozbudowy bazy szkoły. W 1961r. rozpoczęto budowę gmachu szkoły przy ul. Kazikowskiego 18. Sześć lat później oddano do użytku obecny budynek internatu, a w 1971 r. budynek naprzeciwko.
W latach 60-tych w placówce mieszkało ponad 300-stu uczniów. Praca przebiegała w ośmiu grupach. W 1969 r. rozpoczęła działalność Młodzieżowa Rada Internatu. Jej zadaniem było koordynowanie działań sekcji i kół zainteresowań (m.in. gospodarstwa domowego, drobnych prac konserwatorskich i ogrodnictwa). Celem lepszej organizacji pracy i życia w internacie powołano sekcje: kulturalno-oświatowa, gospodarczo-porządkową, higieniczną i naukową. W ramach czasu wolnego w internacie odbywało się wiele imprez. Organizowane były wieczornice tematyczne, apele, zabawy międzyszkolne, a do roku 1996 r. w stołówce odbywały się studniówki szkolne. W latach 60-tych i 70-tych obowiązywała gimnastyka poranna. W roku szkolnym 1971/72 r. wprowadzony został czas wolny do godziny 16.00.
Obecnie internat jest integralną częścią Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim, posiada bazę mieszkaniową dla 80 osób wg norm 5m2 na jednego mieszkańca. Jest placówką koedukacyjną. Po zapewnieniu zakwaterowania wszystkim chętnym do zamieszkania uczniom szkoły macierzystej wolne miejsca udostępniane są młodzieży z innych szkół. Gospodarkę miejscami w internacie prowadzi dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym. Internat czynny jest w ciągu całego roku szkolnego oprócz ferii, przerw świątecznych i wakacji. Szczegółową organizację opieki wychowawczej w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny opracowany przez kierownika internatu i dyrektora szkoły w oparciu o plan finansowy szkoły. Podstawową jednostką organizacyjną jest grupa wychowawcza licząca 30-35 osób. Podziału wychowanków na grupy dokonuje się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dopuszcza się zróżnicowanie liczebności wychowanków w poszczególnych grupach wychowawczych. Rozkład dzienny zajęć grupy ustala wychowawca na podstawie harmonogramu dnia i rozkładu zajęć szkolnych. Podstawą działalności opiekuńczo-wychowawczej jest roczny plan placówki zatwierdzony przez radę wychowawczą internatu do 15 września każdego roku.
Internat dysponuje 20 odnowionymi sypialniami (pokoje 4-osobowe). Ponadto mieszkańcy internatu mogą korzystać ze świetlicy z telewizorem, kuchni młodzieżowej, pralni, pracowni plastycznej oraz podręcznej biblioteczki.
W czasie wolnym proponowane są różnego rodzaju zajęcia świetlicowe, plastyczne, sportowe, kulinarne organizowane są wyjścia do kina i MDK. Ponadto każdego roku w internacie organizowanych jest wiele imprez oraz uroczystości. W tradycje placówki wpisały się spotkania opłatkowe, wieczory wróżb andrzejkowych, bale karnawałowe oraz uroczystości pożegnania abiturientów. Cyklicznie odbywają się, turniej wiedzy i sprawności oraz organizowany jest Dzień Dziecka.